Czym jest system monitoringu GPS dla flot firmowych? Dlaczego firmy powinny wykorzystywać monitoring GPS swoich pojazdów lub maszyn?

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, czy managerem floty, prawdopodobnie musiałeś zmierzyć się z którymś z poniższych problemów związanych z pracą pojazdów, kierowców, dostawców i innych pracowników:

 • Wypadki drogowe w weekendy lub poza godzinami pracy
 • Kradzieże ładunków
 • Włamania
 • Awarie pojazdów
 • Zbaczanie z trasy przez kierowcę
 • Nieuzasadnione, wysokie zużycie paliwa
 • Opóźnienia w dostarczaniu ładunków
 • Kierowcy jeżdżą bez ważnego ubezpieczenia
 • Pojazdy nie są serwisowane na bieżąco
 • Twoi kontrahenci nie mają informacji o lokalizacji pojazdów lub dostawie w czasie rzeczywistym, co zmniejsza ich zaufanie.

W TEKOM Technologia znamy takie bolączki naszych Klientów aż zbyt dobrze. Działamy na rynku od 30 lat, obsługujemy ponad 10 000 firm i to właśnie na bazie naszych doświadczeń stworzyliśmy rozwiązanie, które raz na zawsze położyło kres nieprawidłowemu wykorzystywaniu pojazdów firmowych.

Chcemy przedstawić Ci MyCar – najbardziej rozbudowany system monitoringu pojazdów i maszyn GPS na rynku. Z MyCar zyskujesz pełny obraz tego, jak eksploatowana jest Twoja flota – wszystkie dane widzisz w czasie rzeczywistym.

Dzięki temu możesz obniżyć koszty, zwiększyć wydajność, kontrolować terminy konserwacji pojazdów, wykorzystywać do maksimum każdy dzień roboczy.

Więcej o korzyściach wynikających z korzystania z MyCar dowiesz się tu: https://tekom.pl/gotowe-systemy/

Jednak w tym artykule chcemy przedstawić Ci ogólne zasady działania monitoringu pojazdów GPS. Tak, abyś miał poczucie pełnej transparentności i pewności w zakresie prywatności i wykorzystywania danych lokalizacyjnych.


Śledzenie pojazdów za pomocą monitoringu GPS opiera się na zainstalowanym w samochodzie lub maszynie lokalizatorze. Urządzenie takie może zostać zainstalowane w dyskretny sposób, np. pod maską pojazdu. Montażem lokalizatorów zajmują się współpracujące z nami ekipy montażowe (mamy ich ponad 70 na terenie całego kraju), lecz jak pokazuje nasza praktyka – część Klientów bezproblemowo instaluje nasze lokalizatory samodzielnie.

Lokalizator wykorzystuje dwie najważniejsze, znane wszystkim od lat i sprawdzone technologie – GPS oraz GSM.
Całość systemu najlepiej pokaże poniższy schemat:

GPS (Global Positioning System) to po prostu nawigacja satelitarna, która pozwala na określenie dokładnej pozycji pojazdu. Nasze lokalizatory posiadają właśnie takie odbiorniki GPS, które w szybki i dokładny sposób odczytują pozycje pojazdów, w których zostały zamontowane. Urządzenia analizują oraz przetwarzają otrzymane dane lokalizacyjne i przesyłają je za pośrednictwem sieci komórkowej (GSM) do naszych serwerów.

GSM – tej technologii nie musimy chyba nikomu już przedstawiać. W dużym skrócie możemy powiedzieć, że wykorzystywane przez nas nadajniki GSM to takie smartfony, ale bez klawiatury i wyświetlacza. Urządzenie GSM analizuje oraz przetwarza otrzymane dane z lokalizatora GPS i przesyła je za pośrednictwem sieci komórkowej do naszych serwerów.

Serwery TEKOM Technologia zintegrowane są z mobilną platformą do zarządzania pojazdami MyCar. Lokalizator zamontowany w pojeździe (a więc urządzenie łączące w sobie GPS i GSM) przesyła za pomocą sieci komórkowej dane na serwer, które następnie odczytywane są przez aplikację MyCar w wersji dla użytkownika końcowego – właściciela firm lub managera floty. Dane dostępne są w komputerze, przeglądarce, tablecie lub w telefonie po zalogowaniu się indywidualnym loginem i hasłem znanym tylko administratorowi (którym będziesz Ty).

Nasze urządzenia oprócz samej lokalizacji w czasie rzeczywistym, zapisują takie dane jak:

 1. styl jazdy
 2. czas rozpoczęcia i zakończenia podróży
 3. zużycie paliwa
 4. dane o prędkości
 5. gwałtowne hamowanie
 6. miejsca i czas postojów
 7. historię przebytych tras

i wiele innych, które poznasz tu https://tekom.pl/gotowe-systemy/

Wszystkie powyższe dane otrzymujesz w formie raportów lub alertów, które wykorzystane w odpowiedni sposób mogą pomóc Ci w podniesieniu efektywności i bezpieczeństwa pracowników w Twojej firmie. Więcej o tym przeczytasz tu: https://tekom.pl/gotowe-systemy/

Bezpieczeństwo danych
Dostępem do wszystkich informacji o Twojej flocie dysponujesz tylko Ty. Są one zapisywane na serwerach gwarantujących najwyższy poziom bezpieczeństwa i uniemożliwiają dostęp do informacji poufnych osobom trzecim. W TEKOM Technologia przykładamy do tego najwyższą wagę i stale udoskonalamy zabezpieczenia chroniące przed niepowołanymi dostępami.

A co w sytuacjach, w których Twoja firma realizuje przewozy towarów dla firm, które wymagają bieżącego udostępniania pozycji Twoich pojazdów? Nasi Klienci korzystający z MyCar w wersji Business są do tego przygotowani. Zostań jednym z nich, by móc:

 • udostępniać bieżącą lokalizację Twoich pojazdów dla firmy, której towary przewozisz, korzystając przy tym z najbezpieczniejszego, szyfrowanego połączenia;
 • w prosty i bezpieczny sposób zintegrować się z giełdami transportowymi i wewnętrznymi systemami Twoich kontrahentów, w pełni chroniąc dane wrażliwe. Ponieważ w TEKOM, na bieżąco tworzymy treści edukacyjne dla naszych Klientów, zachęcamy do obejrzenia filmu z serii Akademia MyCar, który dość dobrze wyjaśnia zagadnienie udostępniania danych z MyCar:

Przechodzimy do działania Zobacz porównanie abonamentów MyCar

Różne firmy to różne potrzeby. Dla Twojej wygody i z myślą o Twoich finansach udostępniamy dwa pakiety MyCar: Basic oraz Bussines.
Przejdź na stronę i zobacz porównanie pakietów. Możesz także od razu poprosić o kontakt z naszymi konsultantami, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.